iletişim

yangın durdurucu çözümleri, keşif ve fiyat almak için 7/24 arayın

0507 352 66 18

• Yatay ve Düşey Boru Geçişleri

• Yatay veya Düşey Kablo Geçişleri

• Yatay ve Düşey Şaftlar

• Duvar, Zemin veya Tavan Açıklıkları

• Cephe İzolasyonları

• Yangın Zonu Planlaması

• Bölümler Arası Yalıtılmış Duvarlar Oluşturulması

• Acil Durum Tahliye ve Kaçış Koridorları

• Çelik veya Betonarme Taşıyıcı Sistemlerin Kaplanması

• Havalandırma Kanal Geçişleri ve Kanallarının Kaplanması

Binalarda asansör, elektrik tesisatı, sıhhi tesisat, mekanik tesisat vs.'nin yer aldığı boşluk inşaat şaftı olarak adlandırılır. Genellikle apartman boşluğunun çok daha küçüğüdür, bütün katlara servis veren ana damardır. Pissu, temiz soğuk ve sıcak su tesisatı, fancoil ve klima santralı boruları, taze hava kanalları exhaust kanallarının geçişi için tesisat şaftları yapılır. şaftlara en fazla üç katta bir girilir, şaft kapakları konulur. şaft kapakları, yangının yayılımını önlemek üzere, sızdırmaz ve yangına dayanıklılık sınıfı en az EI60 olur. şaftlarda kat geçişlerinde ya da şafttaki boru, kanal ve elektrik tavalarının kat girişlerinde önlemler alınır.

PASİF YANGIN DURDURUCU SİSTEMLERİ UYGULAMA ALANINDA EN KÖKLÜ FİRMALARDAN BİRİYİZ

b-pasifyanginonleme(10).jpg

Pasif Yangın yalıtımı yapılması,  yangın esnasında  olası yüksek ısı nedeni ile yapının mekanik basınçlara dayanması ve değişen detaylara göre çeşitli alanlarda gerekli işlevselliğin sağlaması için yangın bariyerleri oluşturulması amacı taşımaktadır. Özellikle yapı geçişlerindeki dikey açıklıklar ( elektrik ve mekanik şaftlar )yangın esnasında doğal baca görevi yaparak yangının saniyeler içinde yayılmasına neden olurlar. Dolayısıyla bu açıklıkların izole edilmesi için özel mastik, boya ve harçlar kullanılarak yangın bariyerleri oluşturulmalıdır.

Yangın bariyerleri oluşturulmadan önce yapı kendi içerisinde yangınla ilgili eylem planı doğrultusunda yatay ve dikey alanlarda yangın zonlarına ayrılmalıdır. Eğer hiç bir zonlama yapılmaz ise tüm yapı tek bir yangın zonu olarak alınır, dolayısıyla herhangi bir yangın tehlikesinde tüm yapının zarar görme olasılığı vardır.

Yangın zonları ya da kompartman olarak da tanımlanan bölgeler, yangın esnasında duman ve alevin hapsedildiği hacimler olarak tanımlanabilir. Pasif yangın durdurucu ürünler kullanılarak oluşturulan bu zonlar sayesinde, yangın esnasında binanın tümü yerine,yalnızca yangının çıktığı bölge risk altında olacak ve alev ve dumanın yayılması belirli sürelerle durdurulacaktır.

Yangın, oluşumu açısından Hidrokarbon ve selülözik olarak iki sınıfa ayrılır. Çelik yüzeyler birçok yapısal ve mimari avantaj sunmasına rağmen, taşıyıcı olarak kullanıldığı yapılarda oluşabilecek yangınlar konusunda riskler taşımaktadır. Çeliğin mukavemetini kaybetmeye başladığı sıcaklığa ulaşmasını geciktirmek, intumescent ve spray uygulamalar ile mümkündür.

BSB-K-Brandschutzblöcke-EI-90-EI-120_Ein
_Vitrin.jpg